Yaka Rozeti İmalatı

TDK ( Türk Dil Kurumu ) sözlüğüne bakıldığında “yakaya takılmak için çeşitli biçimlerde yapılan, bir kuruluşun sembolü sayılacak genellikle küçük metal nesne” kelimeleri ile tanımlanmış olan “yaka rozeti”, genel olarak bir kurum, bir inanış, bir ideoloji ya da bir fikre aidiyeti ifade etmektedir. Birçok metot ve teknikle imal edilen rozetlerin, imal edildikleri maddeye göre sınıflandırılmasını ayrıntıları ile inceleyeceğiz.

İmal Edildikleri Malzemeye Göre Yaka Rozeti Çeşitleri;

Sert Mine Yaka Rozeti
Klasik rozet imalatının bir örneğidir ve görüntü bakımından oldukça etkileyicidir. Pirince işlenen tasarımlardan sonra dişi olarak tabir edilen kısım mine ile dolgulanır ve yüksek ısıda fırınlama işlemine tabi tutulur. Ardından cila işlemine alınan rozete parlaklık kazandırılır.

Kabartma Mine Yaka Rozeti
Tıpkı mine yaka rozeti gibi aynı metal madeni benzer kalınlıklarda işlenir. Dişi alanların minesi renklendirilir ve yüzeye kadar çıkmasına izin verilmez. Bu sebeple üç boyutlu bir görünüme sahip rozetlerdir.

Klişe Mine Yaka Rozeti
Bu tip yaka rozetleri “epoxy” adı verilen koruyucu malzeme ile muhafaza edilirler. İncecik bir pirinç tabakasının üst kısmına klişe metodu kullanılarak işlenen desenler, yumuşak mine kullanmak sureti ile renklendirilirler. Epoxy ise cila işlemine tabi tutulan rozete uygulanan son işlemdir.

PVC Yaka Rozeti
Simli PVC, şeffaf PVC, fosforlu PVC ve değişik renklerdeki PVC kullanılarak imal edilir. Üç boyutlu ve ilginç tasarımların üretildiği yaka rozeti imalat metodudur.

Değerli Metal
Tamamı gümüş ya da altın madeninden imal edilen rozetlerdir. Fakat bu tarz değerli metalin kullanılması rozet fiyatını nerede ise beş yüz kat arttırabilmektedir. Çok sık kullanılan bir imalat metodu değildir. Altın kaplama ve gümüş kaplama yaka rozetleri ile benzer görüntü sağlanabilmektedir.

Özel İmalat yaka Rozetleri
Her nevi madenden üretilmiş ve değerli taşlarla süslenerek imal edilmiş yaka rozeti çeşididir.

Kategori: Buton Rozet, Buton Rozet İmalatı, Buton Rozet İmalat, Rozet İmalatı, Rozet İmalat, İstanbul Rozet İmalatı, Özel Rozet İmalatı + Etiketler: , , , ,